Logo Czekoladowa Angelika

Jakie są trzy główne odmiany ziarna kakaowego? Jacy są najwięksi producenci ziarna kakaowego i ich udział w światowej produkcji? O tym w poniższym wpisie.

CRIOLLO

Criollo to szlachetna i jednocześnie najrzadsza obecnie odmiana ziaren kakaowca pochodząca z Ameryki Południowej. Jego nazwa pochodzi z hiszpańskiego i oznacza „pochodzenia lokalnego”. Czym dla kawy jest odmiana arabica, tym dla kakao jest criollo. Ziarna tego gatunku są delikatnie czerwonawe, o charakterystycznym smaku przywodzącym na myśl karmel, wanilię i tytoń. Criollo stanowi 1% światowej produkcji ziarna kakaowego

Jednakże dzisiejszy smak tych ziaren już nie przypomina tego sprzed dwustu lat i jest zbliżony do trinitario. Gatunek ten obecnie stanowi mniej niż 3% światowych upraw. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że niestety criollo jest odmianą wyjątkowo mało odporną na choroby oraz na środki ochrony roślin. Obecnie uprawiane jest w Wenezueli, Meksyku, Kolumbii, Peru, Nikaragui, Madagaskarze i na Sri Lance.

Trzy główne odmiany ziarna kakaowego

FORASTERO

Forastero można porównać do kawy robusty. Rośliny tego gatunku są silne i zdrowe. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „obcy”. Rozróżnienie między „lokalnym” criollo i „obcym” forastero wprowadzili Hiszpanie, którzy pierwotnie importowali kakao z Wenezueli i uznawali je za jedynie „oryginalne”. Obecnie jest to najpowszechniejsza odmiana kakao, używana również w produkcji masowej. Forastero pochodzi z dorzecza Amazonki.

Obecnie stanowi około 85% światowej produkcji ziarna kakaowego. Smak i zapach ziaren forastero jest bardziej intensywny w porównaniu z delikatnym criollo. Uprawia się je przede wszystkim w Afryce- w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej a także w Brazylii, Malezji, Indonezji i Nowej Gwinei.

Trzy główne odmiany ziarna kakaowego

TRINITARIO

Ziarna trinitario są genetyczną hybrydą criollo i forastero. Nazwa tego gatunku wzięła się od miejsca pochodzenia- Trynidadu. Około roku 1678 r. z Wenezueli zostały przetransportowane i zasadzone w Trynidadzie pierwsze drzewa kakaowca odmiany criollo. Przez następne lata Trynidad produkował jedne z najwyśmienitszych ziaren kakao, aż do roku 1727 kiedy z nieznanych przyczyn drzewa nie obrodziły. Wtedy też zdecydowano przetransportować z Amazonii drzewa gatunku forastero i skrzyżować z pozostałymi drzewami criollo.

W XIX w. trinitario zaczęło podbijać cały świat i dziś jego uprawy mogą być znalezione również w Ekwadorze, Wenezueli, Kamerunie, Papui Nowej Gwinei, na Javie i Sri Lance. Ziarna trinitario w swej większości (oprócz produkcji kameruńskiej, która jest produkcją masową) są ziarnami wysokiej jakości używanymi tylko w luksusowych tabliczkach. Trinitario stanowi 10 do 15% światowej produkcji ziarna kakaowego.

Trzy główne odmiany ziarna kakaowego

Najwięksi producenci ziarna kakaowego i ich udział w światowej produkcji

LpKraj producentów ziarna kakaowegoProcenty udziału w rynku światowym
1Wybrzeże Kości Słoniowej34,2%
2Ghana17,4%
3Indonezja15,2%
4Nigeria6,5%
6Kamerun5,6%
7Ekwador4,0%
8Brazylia4,0%
9Togo2,8%
10Dominikana1,6%
11Peru1,2%
12Kolumbia1,1%
13Papua Nowa Gwinea1,0%

Więcej o tej wspaniałej roślinie w kolejnych wpisach.